Na imieniny kąpiel. W piątek z okazji święta swojego patrona licealiści umyli pomnik Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej.
Chodzi o tzw. ławeczkę Kraszewskiego, która od 2008 roku z inicjatywy stowarzyszenia Koło Bialczan znajduje się na pl. Wolności. Tradycją stało się, że w imieniny pisarza młodzież myje pomnik i składa kwiaty. – To tradycja szkoły i miasta, że spotykamy się przy ławeczce Kraszewskiego – mówi Marek Światłowski, prezes Koła Bialczan. – Szczycimy się tym, że pisarz chodził tu do szkoły, jednej z najstarszych w Polsce – dodaje.
J.I. Kraszewski uczył się w Białej Podlaskiej w latach 1822–26. Wówczas była to Akademia Bialska, dzisiaj I LO im. J.I. Kraszewskiego. Oprócz uczniów kwiaty co roku składają też bialskie kwiaciarki. W tym roku młodzież przygotowała niespodziankę – przed ławeczką odtańczyła dla pisarza macarenę.
– Nam się ta tradycja podoba i chcemy ją kontynuować – przyznaje licealista Norbert Prokopiuk, który wczoraj występował w roli Kraszewskiego. – A tradycja ciągle jest żywa, uroczystość obchodzimy na wiele sposobów. W naszej szkole są różne konkursy, jest akademia na podstawie dzieł pisarza – wymienia Norbert. – A twórczość Kraszewskiego poznajemy na lekcjach – zaznacza licealista.
W rankingu pisma „Perspektywy”, I LO im. J.I. Kraszewskiego od lat uzyskuje najlepszy wynik spośród szkół ponadgimnazjalnych w Białej Podlaskiej. Liceum rośnie: obok szkolnego basenu powstaje sauna. W planach jest także boisko wielofunkcyjne, gdzie będzie można m.in. grać w tenisa.
General Motors od powieści
Józef Ignacy Kraszewski (1812–1887) był pisarzem o imponującym dorobku literackim. Napisał ponad 220 powieści w około 400 tomach i około 150 opowiadań, nowel... Spod jego pióra wyszły m.in. Stara Baśń, Hrabina Cosel, Mistrz Twardowski, Z chłopa król, Chata za wsią, Ostatni z Siekierzyńskich. Kraszewski zajmował się również sztuką oraz muzyką. Ilustrował między innymi własne powieści. (dw)